Yazı Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 13:18
 
KUMPAS
Kemal ERBEN
egirdirekspresofsetmatbaa@hotmail.com
 
 

Bu yazım kumpas nedir başlıklı olacak. Kumpasların mühendislikte önemi çok fazladır. Mühendisler genellikle milimetrik işler yaparlar. Bunun sonucu olarak ölçü aletlerinden bir hayli fazla yararlanmak zorundadırlar. Biz ise Kumpas’ı yıllarca dizgi yaparken elimizdeki kurşun hurufat harfleri  bu KUMPAS’a doldurarak gazetelerin başlıklarını yazdık.  Birde kumpas çeşitleri vardır değerli okuyucularım, Verniyer Bölüntülü Sürmeli,  Derinlik, Modül, saatli ve dijital kumpaslar.

   Ama bu kumpaslar değil bizim bugünkü konumuz günümüzde kalleşçe ve haince insanlar tarafından yapılan KUMPASLAR var, biz bugün bu  KUMPAS’tan bahsedeceğiz.

İnsanların bilgisi olmadan yapılan kahpece oyunlar ve bir başkaları tarafından suya sabuna dokunulmadan yapılan kumpaslar vardır. Sizin hiçbir şeyden haberiniz yok, fakat kumpas o kadar zalimki sizi harcamak için elinden geleni yapar. Bu tür kumpaslar genellikle  iş dünyasında, siyasette ve karalama kampanyalarında  kullanılır.

Yalnış yapan kişileri değilde, günahsız kişileri zan altında bırakır kumpas. Suçluluğu ispat edilmeden kişilerin itibarlarını zedeleyen yaklaşımlar zaman zaman organize bir kampanyaya dönüşür. Adeta bir yangın  şeklinde bu haince davranış büyüyüp  devam eder. İnsanların şahsiyetlerine karşı itibarsızlaştırma, yargısız infazda bulunma veya kurumların saygınlığına gölge düşürme operasyonuna bilerek veya bilmeyerek ortak olabilmektedirler.

Birisinin bir cümlesine  atfen  'asılsız, mesnetsiz, boş, uydurma' gibi sözler sarf ediliyormuş gibi yorumlar yapılmasıda son derece yanlıştır. Suç isnadını delilleri ortaya koyan savcılık makamı yaptığı gibi, savunmayı da bu delillerin doğru olmadığını düşünen veya farklı deliller getiren müdafiler yaparlar.  Milletin gündeminde olan herhangi bir konuda siyasetçiler hukuki hassasiyetleri gözeterek milletin vicdanının yansıması olan yorumlarda bulunabilirler.  Allah’a şükürler olsunki Devletimizin genç, dinamik Savcı ve Hakimleri var. Halkını koruyan-kollayan, gözeten DEVLETİMİZ var.

Küçücük bir İlçede Türkiye’nin cennet bahçesi Eğirdir’imizde yaşıyoruz. Burada bile KUMPAS meslek haline gelmiş. Herkes kerkesin ayağını nasıl kaydırırım onun derdine düşmüş. Şu güzel İlçeye şahsi menfaatleri için herkes kötülük yapar duruma düşmüş. Geçmiştede yaşanan bir çok olay ve kumpas hep Eğirdir’e ve halkına zarar vermiş. Hiçkimse yaptığı işi düzgün yapmadığı gibi birde KUMPAS derdine düşmüş. İnsanlar Siyasette ve Ticarette boy gösteriyor, başarılı olmak istiyor, Eğirdir için birşeyler yapabilirmiyim düşüncesindeyken, aniden sıyrılan bu tür insanlara ise KUMPAS kurmak hemen ayağını kaydırmaya çalışmak hastalık olmuş.  Klevye şovalyeleri, seçimden seçime ortaya çıkan CIMBILDAKLAR eskiden vardı, bundan sonrada olacaklar.

Ben buradan içlerinde 3’e, 4’e hatta 5’e bölünen  siyasilerimize, işadamlarımıza sesleniyorum. Eğirdir’imiz için artık gün BİRLİK ve BERABERLİK günüdür.  Vatanını, Milletini, Bayrağını, Dinini ve Devletini seven halkımız herşeyin en güzeline layık..Herşey Milletimiz ve Devletimiz İçin..İnsanlarımız artık aptal değil, herşeyin ne olduğunu biliyor. KUMPAS kurmayın, insanlara kötülük yapmaya çalışmayın. Unutmayın  ki ‘Taşın Altındaki Böceğin Rızkını Veren Allah’ kötülük yapan her zaman karşılığını bulur ve hakettiği yere gider. Güzel günler görmek dileğiyle insanların birbirine KUMPAS kurmadığı günlerin özlemi ile Sevgilerimle....

 
Etiketler: KUMPAS,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı