Yazı Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 10:37
 
ÇİFTLİKBANK TOSUNU
Adnan TASAR
adnantasar@hotmail.com
 
 

Adı Tosun-cuk’a çıkan Mehmet Aydın’ın bulduğu bir dolandırıcılık modelinin son günlerdeki adı oldu. Biraz bilgisayarla işi olanların ama daha çok –çok kazanmak isteyenlerin son sığınağıydı. Yatırdığınız paraların beş ay içinde kar etmeye başlıyor, bir sene sonunda güzel para kazanıyorsunuz. Birçok insan güçlükle biriktirdiği paralarını hatta bankalardan kredi çekerek seve seve Mehmet Aydın’a yatırıyordu. Bakanlığın soruşturmasından ürküp birikmiş paralarla yurt dışına kaçınca tatlı rüyaların da sonu gelmiş oldu. Sisteme yeni girenlerin paralarını eski para yatıranlara gelir diye dağıtmak bu işin özünü oluşturuyor. Problem sisteme yeni insan girmediğinde kendiliğinden tıkanıyor. Hafızanızı yokladığınızda bunun birçok örneğini hatırlayacaksınız. Titancılar gibi. Bir piramit düşünün alttakiler tepedekilere para taşıdığı sürece sorun yaşanmıyor.

1980 ‘li yılların Bankerler olayını, 1990’larda 28 Şubatın o kara günlerinde çok yüksek faiz getirisi sunan İmar bank, Adabank, bilmem ne bankların nasıl bazı torpilli kişilerce hortumlandığını bilenler için bu aslında yeni bir olay değildi. Ateşe koşan sinekler gibi kaybetmeye koşuyorlardı. Bu durumu anlayamayanlara ilk milli dolandırıcılarımızdan Sülün Osman’ın Ben hiç masum insanların parasını almadım, beni kandırmaya çalışanların paralarını aldım sözünü hatırlatırım. Çok, daha çok kazanmak isteyenler maalesef ellerindekini kaybedince yaygarayı koparıyor, devleti tedbir almadığı için suçluyorlar. Amaçları belli tabi bu şekilde hiç olmazsa devlet kasasından anaparayı kurtarma telaşındalar. Çiftlik bankla ilgili bakanlık ilk soruşturmayı başlattığında niye karışıyor diye bağıranlarda aynı insanlardı.

Bu kumarcı anlayış değil mi? Ailesinin rızkını elindeki karta yada zara yatıran kumarbazdan farkı nedir? Abi bir kazanırsam var ya? Peki, ama ya kaybedersen niye demiyorlar mı? Aramızda çok, aşırı çok kazanmak isteyenler oldukça bu filmi daha çok seyredeceğiz. Aklımda bu neden gelişmiş ülkelerde olmaz diye sorular dolaşıyor. Bilmem ki sizin bun bir cevabınız var mı?

 
Etiketler: ÇİFTLİKBANK, TOSUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı