Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 11:47
 
MEMLEKETE DAHİ SOKMAYIN….FIRINCIYA DA SÖYLEYİN….!
BİLİMLE, YASAYLA GELİN, MODASI GEÇMİŞ YÖNTEMLERLE YILDIRAMAZSINIZ…”KAYBEDEN SİZSİNİZ..”!
Gündem Haberi
MEMLEKETE DAHİ SOKMAYIN….FIRINCIYA DA SÖYLEYİN….!

YILDIRAMAZSINIZ…”KAYBEDEN SİZSİNİZ..”!

(“Muhalefette olduklarında “severler”, iktidara geldiklerinde “döverler”!…)

Dünya mirası Eğirdir Gölü - Havzasının bu günü dünden hiç de iyi değil. Çözümü yorucu da olsa önlemlerle, iyileştirmeler yapılabilir .zaman geçmekte, havzanın her gelen dakikası, geçenini aratmakta. Sorun bizim, kalıcı çözümleri sağlamak  öncelikle buradaki yaşayanların görevi. Görmezden gelip, “bilim insanlarına” kızıp, sorunu gölün altına ata ata, göl koktu! “memleketimizi kötüleme, turist gelmez (geliyor mu) elma satılmaz demek hakaretler,iftiralar

Alıştım mı? Evet yabancısı değil.. Şaşırdım mı? Hayır.. Neden? En son örnekten başlayıp anlatayım…

*Eğirdir Altınkum Plajında 11-14 Mayıs günü SDÜ Toplum Gönüllüleri Vakfınca ülkemizin farklı yerlerinden gelecek kişilerle; YEDİ RENK ATAK PROJE çalışmaları yapılacak. Beni aradılar;  Eğirdir Gölü’nün Ekolojisini anlatmamı istediler… Bende, o tarihlerde Ege Bölgesinde çalışmalarımın olduğunu zamanın uygun olmadığını belirttim. Koordinatör Dilek Hanım ,ulaşım, konaklama ve  yemek için belirtilen tarihlerde sponsorlardan destek aldıklarını, programın belli olduğunu, Sn. Ahmet YETKİN’nin rica” “hocam uygunsanız , Onların hafızası beyaz kağıt sizin bilginiz kalem Onlarla sizin buluşmamız kalemle kağıdın buluşması gibi olacak.” İfadesiyle(teşekkürler), cevap için bir hafta izin istedim. Aranmalar, Ege deki arkadaşlarımın da özverileriyle katılabileceğimi belirttim.  Çok memnun oldular hemen programa dahil edip ilgili yerlere göndereceklerini bildirdiler.. Ne mi oldu..

 Her türlü alt yapı hazırlanmışken, sorun yok denilmesine rağmen,  galiba programa benim dahil olduğumu “duyanlar- ” rahatsız oldu ki … Dilek hanım çok üzgünüm, yemek vermiyorlar ve  sizi istemiyorlar hocam!!!!!….. Kim istemiyor.. İsim veremem!İyide on beş gündür niye arandık…sadece  tek sorun benim gelip gelemememdi. Düşündük! Şaşırmadım… Yine birileri “o “olmaz demiş…Ben katılmıyorum, yemek sağlanır devam eder ATAK Projesi. Toplum Gönüllüleri Vakfı kapı duvar .ses yok …Üzgünüz…Neden acaba! Kim ve kimler istemedi... Hani hiçbir sorun yoktu!!!Sizden para pul isteyen de yoktu... Neden.

ŞAŞIRDIM MI?  MUHALEFETKEN “SEVERLER”, İKTİDARKEN “DÖVERLER” ALIŞTIM!

*Daha öncelerimi, Türkiyee Tabiatını Koruma Derneği Resmi Eğirdir Temsilcisi olduğum bilinmesine rağmen hiçbir konum ile ilgili toplantıya çağırılmadım.  Yıllar önce; temsilci olarak Çanakkale Şehitlerini anma Gününe çağırdılar…Demek ki diğerlerine de ….

*Yine akılda kalanı Kasım 2008 de TBMM Çevre Komisyonu’ndaki 14 milletvekilimizin Eğirdir(Kemik Hasta. Has. Toplantı Salonu) Programında  ESÜF sunum yapmam için benim görevlendirilmeme rağmen, gittiğimiz heyet  içinde benim sunum yapacağım bildirildiğinde, Düzenleme Kurulu(Isparta ) tarafından programdan çıkarılmamamız konuşturulmamamız… salonda yaşanan tatsızlıklar… Millet vekillerin müdahaleleri….Nedenmiş? Zaman azalmış… Malum.. Ne tesadüf.. Sonuç, tartışın! Yukarıya, “sorun götürmeyen iyi diyenlermi  haklı.”

*Ağustos 2012 de Türkiye deki gölleri dolaşan SUYUN İZİNDE ekibi; Eğirdir’e uğrar ve gördüklerini anlatmak değerlendirmek ve Eğirdir Gölünün sorunları için belediyeden salon talebinde bulunur (Fatih bey). Başkan buradaki konuşmacı kim diye sorar ,Erol Hocamız denilince , başkan olmaz.. Başkasını bulun.. O olamaz.. Fatih beyde  kabul etmez ,bizde toplantıyı Yeşil Adada  Lokantanın bahçesinde yaptık…! Salon kimin, güç kimin…?.

*Sipariş “bizim dediğimizi desini” arayanlar, konferanslara göndermeyenler, kabul etmeyenler, aman hocam, belediye başkanını , il ilce amirlerini  “kızdırmayalım” diyen yöneticiler..Benim yanlışım varsa siz doğrusuyla çıkın.Karalamaya kalkmak, kızmak, hakaret niye?  Demek ki olmayınca  O gelmesin.Olmasın.Yıllar boyu hep alıştım bunlara da!

*Yıllardır Eğirdir ve doğası hakkında yazılar yazdığım (fahri)yerel gazete( yine de çok. Teşekkürler)  benim gazetemde yazma demesine , il yerel gazetelerinin bazılarınında aman hocam demesine, Facebook da hakaret edenlere hakaret içermeyen  hakkımı savunucu yanıt yazılarımın “spam“ görmesine, İl encümen üyesinin eleştirilere saygı kurallarında tahammül edemeyerek senin yüzünden hizmet gelmiyor! “sayfamda yazma” demesini ne yadırgamadım

*Gençler gelir siz olmazsanız olmaz hocam ELMA sanat Kül. Der kuralım derler, Bakın benim durumummalum.. Size dışarıdan destek olayım derim…Gençler ısrarcı olur, Her şey tamam, evraklar teslim edilecek… . Birileri çıkar “Erol Hoca olmaz” gelin biz size yerde veririz… Der ELMA çürür!..

*Kısacası bazıları kabul etse de etmese de ben bir bilim insanıyım insanları aydınlatmak , öneriler sunmak benim görevim, yaşadığım yerlere olan borcum.. Yanlışlık varsa , hakaretim varsa, karşımdakiler o kadar güçlü ki … Yasalar var, keserler cezamı., alırlar unvanımı, konuşturmazlar…! Savunduklarım; bu güçlerin! Muhalefetken işlerine gelmekte, iktidarken- koltukta otururken- farklı olmayan  anlatımlarım işlerine gelmemekte.. Ey siyaset…rektöre, dekana söylediniz, şikayetler ettiniz,tayinini çıkaralım dediniz!

O nedenle bence “güvenliğe söylemeli” Erol hocayı memlekete dahi sokmasın.. Hatta fırıncıya da demeli “ekmek bile vermemeli”.. Bunlar bana taktığınız madalyalar..Saygılarımla    DEVAM EDECEK

Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ SDÜ ESÜF  E.ÖğretimÜyesi .TTKD Eğirdir Isparta Temsilcisi

 

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: MEMLEKETE, DAHİ, SOKMAYIN….FIRINCIYA, DA, SÖYLEYİN….!,
Yorumlar
Haber Yazılımı