Haber Detayı
08 Kasım 2021 - Pazartesi 20:03
 
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
Sağlık Haberi
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Bugün 8 kasım dünya radyoloji günü.Bundan 126 yıl önce, 8 Kasım 1895 tarihinde Alman fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad ROENTGEN'in, X-ışınlarını keşfettiği ve insanlığın hizmetine sunduğu çok anlamlı bir gün. Bugün radyoloji biliminin doğduğu, radyasyonun, hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmaya başlandığı gün. Hal böyle olunca radyoloji çalışanı meslektaşlarımla sabahın sekizinde bir heycana kapıldık. Öncelikle birbirimizin 8 Kasım Radyoloji günümüzü kutladık. Gün içinde idarecilerimiz sağolsunlar birimimizi ziyaret edip onlarda günümüzü kutladılar. Başhekimimiz "Radyoloji tıbbın gözüdür emeğinizden dolayı teşekkür ediyorum" deyip günümüzü kutladı. Gözümüz aydınlandı hatırlanmak ne güzel. Kıymetimizin bilinmesi hepsinden de güzel.
Biz ne kadar kendimizi 'radyoloji çalışanı' olarak görsekte halkın gözünde ve sözlüğünde "Röntgenci" olarak biliniriz. Yasal röntgenciyiz. Diğer legal olmayan röntgencilerle bir alakamız yoktur bu böyle biline.
Yıllar evvel tatilde kumsalda kendimden ve herşeyden habersiz güneşlenirken az ötemde hastane çalışanı bir gurup arkadaş beni farkedip kendi aralarında plan yapmışlar. Sahil polisi çağrılacak plajda röntgenci var,gerekeni yapın denilip bana yönlendirilecek. Görevli memur yanıma gelip "Hakkınızda şikayet var röntgencilik yapıyormuşsunuz işlem yapacağız" dediği andaki tepkimi merak etmişler. Sonradan vazgeçmişler. Şakanın sulusundan,suzuzundan hazetmem vazgeçmekle iyi etmişler. Bazı iş arkadaşlarım kendilerine röntgenci denilmesine fena halde bozulurlar. Ben aldırış etmem. Ben neden utanayım röntgenciliğin adını kötüye çıkaranlar utansın. Ortokul bitmiş meslek lisesi makina,motor bölümüne yazılmıştım. Bir gün öğretmenimiz istersen Ankara'ya radyolojiye kaydettirelim seni deyince "Radyocu,sunucumu olacağım?" Demiştim. "Röntgenci" olacaksın demişti. Siz bilirsiniz deyip koyulduk yola. Ve bugün hamdolsun röntgenciyiz. Radyosyana göğüs geren,kanser denilince dikkat kesilip dalıp giden çalışanlara sebep oldun ruhun şad olsun wilhem Contrad Röntgen.
"Negatif insanlara maruz kalmak, radyasyona maruz kalmak gibidir; kısa süreli düşük dozlara dayanabilirsiniz; ancak sürekli maruz kalmak sizi öldürür...." *Eliot.
İyiki varız,iyiki varsınız. Allah ne eksik etsin ne de sizi bize muhtaç etsin. Kalın sağlıkla. Sağlık olsun gerisi bir şekilde hallolur.
Ahmet YETKİN
Röntgen Teknisyeni
Eğirdir Ses Gazetesi Başyazarı
Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: DÜNYA, RADYOLOJİ, GÜNÜ, KUTLU, OLSUN.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.
Yorumlar
Haber Yazılımı